You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Aklındaki sorunun cevabı aşağıda olabilir mi?

Sisteme kayıtlı kullanıcı bilgilerini (e-posta ve şifre) kullanarak giriş yapmalısın. Açılan ana ekranda “İlanlar” sekmesinden açık pozisyonlara ulaşabilir, başvurmak istediğin ilanın üzerine tıklayıp ‘’Başvur’’ butonuna basarak başvuruda bulunabilirsin. kariyer.assistt.com.tr ana sayfasından da kolay ve hızlı biçimde başvurunu gerçekleştirebilirsin. Ayrıca Linkedin ve Kariyer.net gibi platformlarda yayınlanan ilanlarımızı da inceleyerek başvurabilirsin.

Birçok projede, çağrı merkezi müşteri temsilcisi pozisyonu için en az lise mezunu olma, takım lideri gibi pozisyonlarda ise en az ön lisans mezunu olma kriterini dikkate alıyoruz.
Bilgi Teknolojileri, Finans, İnsan Kaynakları benzeri fonksiyonlardaki pozisyonlara başvurabilmek için ise en az lisans mezunu olma şartı arıyoruz.

Sisteme kayıtlı kullanıcı bilgilerini (e-posta ve şifre) kullanarak giriş yapmalısın. Açılan sayfada “Başvurularım” butonuna tıklayarak daha önce başvurduğun ilanları, başvuru tarihlerini, ilanların durumunu ve ayrıntılarını takip edebilirsin.

Sisteme kayıtlı kullanıcı bilgilerini (e-posta ve şifre) kullanarak giriş yapmalısın. Açılan sayfada “Başvurularım” butonuna tıklayarak daha önce başvurduğun ilanları, başvuru tarihlerini, ilanların durumunu ve ayrıntılarını görebilirsin. Ayrıca başvurunu güncellemek ya da iptal etmek istersen yine bu ekrandan yapabilirsin.

Çevrimiçi mülakat için görüntülü aramamızı yanıtlayamadıysan, tekrar yazarak görüşme talep edebilirsin. İşe alım uzmanlarımızın iş planına ve uygunluk durumuna göre size tekrar dönüş sağlarız.
Sabit telefonlardan arandığında yetişemediysen, canlı destek uygulamamız Mavi’ye bağlanabilir ya da oisbizde@assistt.com.tr adresine e-posta ile durumu aktarabilirsin. İlgili arkadaşlarımız hızlıca yardımcı olacaktır.

kariyer.assistt.com.tr sayfasında “Kullanıcı Girişi” bölümünden “Şifremi Unuttum” butonuna tıkladığında, şifre hatırlatma ekranına yönlendirilirsin. Burada “E-posta adresimi hatırlamıyorum / E-posta hesabıma erişemiyorum” butonunu tıkladığında cep telefonuna şifre üretme kodu gelir. Telefona gelen kodu ekrana girdiğinde, unuttuğun ya da erişemediğin e-posta adresini ekranda görebilir ve şifreni yeniden oluşturabilirsin.

NOT: Kullanıcı adı oluşturduğun e-posta adresin aktif olarak kullanmadığın ya da şifresini dahi hatırlamadığın bir e-posta hesabı olabilir. Buradaki kullanıcı adının “nickname” olarak kullanıldığını düşünebilirsin. Kullanıcı adı bir kere oluşturulur, unutulduğu takdirde “Şifremi unuttum” butonu yardımı ile tekrar güncellenebilir.

Sınav ataması yapılan kişiye, sistem otomatik olarak aşağıdaki gibi bir SMS gönderir:
“ Sn Ad-Soyad, AssisTT değerlendirme süreciniz başlatıldı. Giriş kodu: 3UP7DJ, Erişim için http://hrpeak.com/xyx8j)”
Sınav daveti SMS’ini aldığında, sınav için tanımlanan saat aralıklarında SMS ile iletilen kodu girerek sınavlarını tamamlamalısın. Belirtilen saatlerde sınavlarını tamamlamadıysan, kod ve link geçerliliğini yitirir ve sistem sınavlara erişmene izin vermez. Bu durumda, oisbizde@assistt.com.tr adresine e-posta göndererek yeniden aktivasyon yapılmasını ve sınav süreçlerine katılmayı talep edebilirsin.

E-posta kutunun dolu olması, özgeçmişindeki e-posta hesabını değiştirmiş olman ya da harf hatası yapmış olma ihtimalin nedeniyle sana aktivasyon kodu ve linkini e-posta ile ulaştıramamış olabiliriz. Aktivasyon e-postası içeriği, telefonuna gönderilen SMS içeriği ile aynıdır. Eğer aktivasyon kodu ve linkini SMS ile aldıysan, e-posta almamış olman sorun yaratmaz.

Teknik bir sorun yaşaman durumunda, canlı destek uygulamamız “Mavi”ye bağlanarak anında destek alabilir ya da oisbizde@assistt.com.tr adresine e-posta yolu ile iletebilirsin. İlgili arkadaşlarımız sana en kısa sürede yardımcı olacaklardır.

Top Right Link Text